Koliko košta imati dijete u hrvatskoj?

Prosječni izdaci tijekom djetetove prve godine života

U današnje vrijeme, mladi sve kasnije stupaju u brak, a time i u kasniju fazu roditeljskog života. S obzirom na današnje trendove to i nije toliko čudno, već upravo suprotno. Mladi se duže školuju pa time i pomiču granicu stupanja u radni odnos. Kasnijim stupanjem u radni odnos, dolazi i duži vremenski period do financijske neovisnosti i uopće mogućnosti financiranja cijele obitelji. Također, živimo u vremenu kada su žene i same emancipirane te sve više teže prvotnom ostvarenju u karijeri kako bi jednoga dana mogle svom djetetu omogućiti ljepše i ugodnije odrastanje. Svi mi koji se još nismo našli u ulozi roditelja, ponekad se zapitamo koliko će nas zapravo koštati da imamo dijete. Pritom ne mislimo na kompletan životni vijek djeteta jer toliko daleko u budućnost ipak ne možemo planirati, ali prva godina djetetova života bila bi jedan konkretan primjer koji bi nam barem malo olakšao stres oko samog planiranja.

Vrlo je važno imati na umu to da troškovi nisu isti za prvo i za svako sljedeće dijete. Naime, već će drugo i treće dijete moći dosta toga naslijediti od prethodnog pa će se tako i troškovi smanjiti. Naravno, to uvelike ovisi i o spolu djeteta, ali odličan savjet za to je sve ono što je dužeg vijeka (kao uređenje sobe ili kupovanje opreme), uzimati u neutralnim bojama koje su prikladne i za djevojčice i dječake. Također, ako netko iz vaše obitelji ili prijatelja ima djecu, tada ste pravi sretnik jer će vam netko sigurno priskočiti u pomoć i posuditi ponešto.

Krenimo sada sa podjelom samih troškova koji se u ovom slučaju po prirodi mogu podijeliti na jednokratne i višekratne. Jednokratni se odnose na kupovanje opreme za bebu, počevši od krevetića, madraca, auto sjedalice, prematalice pa sve do baby monitora i stolice za hranjenje. Popis je pozamašan, ali to su neke osnovne stvari na koje ćete jednom potrošiti, a onda imati duži vremenski period, moguće čak i  iz naraštaja u naraštaj. Prosječna kalkulacija koju roditelji potroše na tu takozvanu osnovnu opremu je oko 11.000 kn.

Pelene, odjeća, prehrana i njega, sve su stavke koje ulaze u prirodu višekratnih troškova, odnosno u one potrošne koje ćete iznova i strpljivo morati ponovno kupovati. Za primjer možemo uzeti pelene i izračunati prosječan broj pelena koje beba iskoristi na dnevnoj bazi, pomnožiti to sa brojem dana u godini i cijenom te dobiti da je prosječni trošak u prvoj godini oko 5.000 kn. Svima nam je dobro poznata ona uzrečica da „djeca rastu kao gljive“ pa nas zato i ne iznenađuje da je drugi najveći višekratni trošak sama odjeća. Raspon troška u ovom slučaju dosta je širok (otprilike 2,500 – 6.000 kn), a on ovisi u kojim dućanima kupujete te prakticirate li i kupovinu u trgovinama rabljene odjeće ili pak nasljeđujete ponešto. Treća stavka i ona vjerojatno najbitnija je prehrana. Dojenje se ne bi trebalo gledati samo kao financijska olakšica, ali ono to djelomično i je. Ne samo da je zdravije te zbližava majku i bebu, ono i eliminira troškove prehrane u prvih pola godine života. Ukoliko pak niste u mogućnosti dojiti ili to ne želite prakticirati (svaka žena ima pravo na izbor), osim mliječne hrane za bebe, morat ćete kupiti i opremu za prehranu. Sve to zajedno , moglo bi vas stajati otprilike 7.000 kn. Vašoj bebici također je potrebna i njega koja uključuje sve one mirišljave baby šamponiće, kremice, senzitivne vlažne maramice, podloge za presvlačenje i sl. Mjesečna kalkulacija penje se na 200 kn, dok je na godišnjoj razini to oko 2.400 kn. Iznos je poveći, ali ne sumnjamo da će vas svaka pjenušava kupka sa bebom izmamiti da zaboravite da iza toga stoji ikakav trošak.

Sada kada smo vas pripremili na troškove kojima ćete podleći, dat ćemo vam i nekoliko savjeta  te ponoviti gradivo i kako uštediti. Sada zapravo dolazimo do djela gdje planiranje postaje zabavno jer ovdje vaša mašta i kreativa doista mogu učiniti čuda. Važno je težiti dugoročnom, održivom i kvaliteti. Prvotno držanje tih načela može se činiti kao skuplja verzija, no potrebno je uzeti u obzir da kvaliteta ima i vijek trajanja. To je primjenjivo na uređenje sobice i kupnju opreme koja bi također trebala biti i neutralnih boja kako bi bila primjenjiva na oba spola. Osim toga, možete uštediti i na pelenama koje možete kupovati u većim, takozvanim „economy“ pakiranjima. Prvotni trošak će opet biti malo veći, ali dugoročno će trošak biti amortiziran mjesec po mjesec. Najkreativniji dio gdje možete uštediti je djetetova prehrana. Kako ono raste, više neće jesti samo majčino mlijeko već kašice i ostalu dječju hranu. Tu se možete okušati u pripremi raznoraznih domaćih kašica i pripravaka koji ne samo da su zdraviji već i finiji, ali isto tako ne samo za bebu već i mamu.

 

Objavljeno 29.10.2020.

Web stranica Podravske banke koristi kolačiće. Njihova upotreba pomaže nam da malo više saznamo o vama. Primjerice, kako koristite našu web stranicu. Upotreba kolačića pomaže nam da Vama osiguramo što bolje korisničko iskustvo te unaprijedimo funkcionalnost stranice. Nastavkom pregleda stranice slažete se s korištenjem kolačića. Za više informacija o kolačićima te o načinu na koji ih možete onemogućiti posjetite stranicu - Zaštita privatnosti.

Upravljanje preferencama

Close

Vaša privatnost

Kada posjetite bilo koju web stranicu, ona može pohraniti ili dohvatiti podatke u vašem pregledniku, uglavnom u obliku kolačića. Te se informacije mogu odnositi na vas, na vaše postavke, na vaš uređaj ili kako bi se web-lokacija učinila onako kako to očekujete. Informacije obično ne mogu vas izravno identificirati, ali vam to može pružiti više personaliziranog web iskustva. Možete odabrati da ne dopuštaju neke vrste kolačića. Kliknite zaglavlja različitih kategorija da biste saznali više i promijenili naše zadane postavke. Međutim, trebali biste znati da blokiranje nekih vrsta kolačića može utjecati na vaše iskustvo na web-lokaciji i uslugama koje možemo ponuditi.

Osnovni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za web stranice i njihove značajke kako bi ispravno funkcionirali. Bez ovih kolačića, usluge poput konfiguratora vozila mogu biti onemogućene.

  • WordPress Obavezni
  • Wordfence Obavezni

Izvedbeni kolačići

Ovi kolačići prikupljaju informacije o načinu na koji upotrebljavate web stranice. Izvedbeni kolačići pomažu nam, na primjer, da prepoznamo posebno popularna područja naše web stranice. Na taj način možemo bolje prilagoditi sadržaj naših web stranica prema vašim potrebama i time poboljšati ono što vam nudimo. Ovi kolačići ne prikupljaju osobne podatke. Daljnje pojedinosti o prikupljanju i analiziranju informacija mogu se pronaći u odjeljku "Analiza podataka o upotrebi".

Korišteni kolačići

Kolačići treće strane

Ovi kolačići su instalirani od treće strane npr. društvene mreže. Njihova glavna svrha je integracija sadržaja društvenih mreža na našu stranicu, poput durštvenih dodataka.